چدن چیست؟

چدن، آلیاژی از آهن است که حاوی 2 تا 4 درصد کربن است. روند تولید چدن از قرن ششم قبل از میلاد در چین آغاز شد و از آن زمان تاکنون به سختی تغییر کرده است. تخته های چدنی با ریختن فلز مذاب در قالب ماسه ساخته می شوند، که با خنک شدن تابه از هم جدا شده و به صورت یک تکه در می آیند.

گریتینگ چدنی و گاتر دو رکن جدایی ناشدنی !

اگر شما به عنوان یک فرد تازه وارد به دنبال کسب اطلاعاتی بیشتر راجع به گریتینگ چدنی باشید، احتمالا این سوال برایتان به وجود آمده باشد که دلیل به کارگیری گریتینگ چدنی در کنار گاتر چیست؟ ممکن است پاسخ هایی در ذهنتان ترسیم کرده باشید مثل اینکه: چون جنس گاتر هم چدن است در کنار گریتینگ چدنی آورده می شود. اما همین ابتدا باید این نکته را یادآور کرد که جنس گاتر چدنی نیست.

گریتینگ چدنی نوعی از گریتینگ است که نسبت به دیگر متریال های آن مانند استیل و گالوانیزه و … از مقاومت بیشتری برخوردار است و در محیط هایی با فشار سنگین به عنوان جایگزین برای گریتینگ های دیگر به کار گرفته می شود،. به طور مثال در پارکینگ ساختمان ها به جای اینکه از گریتینگ های دیگر استفاده شود از این نوع گریتینگ استفاده می شود.

انواع گریتینگ

حال اگر بخواهیم به سوال اول یعنی دلیل به کارگیری این گریتینگ و گاتر در کنار یک دیگر بپردازیم، می توان در مثال پارکینگ آن را شرح نمود. زمانی که از این نوع از گریتینگ پیش ساخته در محیط استفاده می شود آن به طور کامل فیکس نمی شود و پس از مدتی دچار خوردگی و حتی سر و صدا می شود، راه حل جلوگیری از این مشکلات گاتر است که اگر در هنگام نصب این گریتینگ از آن استفاده شود این مسائل به وجود نمی آید.

گریتینگ چدنی

انواع گریتینگ چدنی

این گریتینگ در کانا ل های آب به کار می رود و در سه کلاس مقاومتی به بازار عرضه می شود:

  • B125
  • C250
  • C250-HD

1- کلاس مقاومتی B125 در محوطه های داخلی پارکینگ های خصوصی و محل عبور سواری ها کاربرد دارد.

2- کلاس مقاومتی C250 در محوطه های داخلی پارکینگ های پر رفت و آمد بکار می رود.

3- کلاس مقاومتی C250-HD ابتدا و انتهای رمپ ورودی پارکینگ ها و نقاط پر تردد کامیون یا تریلی، همچنین خیابان های شهری به کار می رود.

گریتینگ چدنی

کاربرد گریتینگ چدنی در کجاست؟

به طور کلی می توان گفت در محیط هایی که فشار بالایی وجود دارد و نیاز است که گریتینگ مقاومت بالایی داشته باشد از این نوع گریتینگ به همراه گاتر استفاده می شود. نکته ی جالبی که وجود دارد این است که برخلاف ذهنیتی که وجود دارد بدنه ی گاتر از جنس چدن نیست اما در محیط هایی مانند رمپ پارکینگ ها، پارکینگ های محیط های تجاری، مناطق دارای ترافیک و تردد سنگین، گریتینگ و گاتر چدنی یک انتخاب مناسب به حساب می آیند.

گریتینگ چدنی ایران درین

گروه صنعتی ایران درین تولید کننده انواع گریتینگ، گاتر، گاتر پیش ساخته و محافظ ستون های پارکینگ و .. می باشد که همواره سعی داشته تا بهترین محصولات را به مشتریان خود ارائه دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان و متخصصان این مجموعه ارتباط برقرار نمایید و راهنمایی لازم و مشاوره در این زمینه را داشته باشید.

Pin It