بست گریتینگ

بست یا کلمپ گریتینگ ابزاری است که برای ثابت نگه داشتن گریتینگ در هنگام نصب آن با توجه به موقعیت و شرایط محیطی استفاده می شود. برای ثابت کردن گریتینگ در محل نصب، برای اینکه بتوان گریتینگ را در زمان نیاز از محل خود جدا کرد آن را جوش نمی دهند و توسط بست یا کلمپ ثابت نگه می دارند. روشهای نصب گریتینگ در سازه یا سطوح بتونی با توجه به نیاز و نحوه نگهداری متفاوت می باشد. گریتینگ باید به شکلی نصب شود که امکان جابجایی یا حذف آن براحتی امکان پذیر باشد.

اجزا تشکیل دهنده بست یا کلمپ شامل : ابرویی، چنگکی، پیچ و مهره، واشر می باشند. در هنگام نصب گریتینگ، یک طرف چنگکی درون چشمه ی گریتینگ و طرف زیر تیرآهن قرار گرفته. همچنین ابرویی در روی گریتینگ با بسته شدن پیچ و مهره، محکم و باعث ثابت شدن کلمپ و درنتیجه گریتینگ روی تیرآهن ها محکم خواهد شد. بست گریتینگ در دو نوع گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد، بیشترین کاربرد را دارد.

برای نصب گریتینگ روی سازه از روشهای جوشکاری، بتن ریزی، رول بولت و یا بست استفاده می شود. که در میان اینها، نصب گریتینگ با استفاده از کلمپ مخصوص گریتینگ، مطمئن و بهینه ترین روش می باشد. به عنوان مثال اگر گریتینگ به وسیله جوشکاری نصب شود، علاوه بر از بین رفتن پوشش گالوانیزه گریتینگ و خوردگی آن به مرور زمان، امکان جدا کردن گریتینگ برای عملیاتهای جانبی و تعمیرات، وجود نداشته ولی گازی که هنگام جوشکاری گالوانیزه ایجاد می شود، برای سلامتی نصاب مضر می باشد و خطر آسیب رسانی برای نصاب را دارد. از مزایای استفاده از بست گریتینگ : قابلیت جداشدن گریتینگ از سازه، نصب آسان و سریع، عدم آسیب به پوشش گالوانیزه گریتینگ، صرفه جویی در هزینه ها، خطر کمتر و … می باشند.

بست گریتینگ

اجزای کلمپ گریتینگ

اجزای تشکیل دهنده کلمپ گریتینگ عبارتند از : چنگکی، ابرویی، پیچ، مهره و واشر، که بنا بر نیاز با روکش گالوانیزه گرم و یا گالوانیزه سرد، آبکاری شده است. چنگکی برای اتصال به سازه و چشمه ی گریتینگ به کار می رود و ابرویی برای نصب روی گریتینگ و پیج و مهره برای ثابت نگه داشتن قطعات بست بر روی گریتینگ و سازه بکار می رود. بست های گریتینگ در شکل های مختلف طراحی و ساخته می شوند. بعنوان مثال شکل چنگکی کلمپ یا بست به دو صورت قوس دار و پله ای تولید می شود و ابرویی نیز با توجه به نیاز در شکل های مختلف تولید می شود. پیچ و مهره گریتینگ نیز با توجه به ارتفاع گریتینگ، طول پیچ ها در اندازه ۶، ۸، ۱۰ و… سانتی متر انتخاب می شوند.

مزایای استفاده از کلمپ گریتینگ

حذف اقدامات خطرساز مانند حفاری، سوراخکاری و جوشکاری

نصب آسان گریتینگ بدون آسیب رساندن به پوشش گالوانیزه گریتینگ

باز و بسته کردن سریع کلمپ گریتینگ، کمتر از یک دقیقه

دسترسی به مناطق زیرین گریتینگ جهت تعمیر و نگهداری

صرفه جویی در وقت و سرمایه و حفظ ایمنی و سلامت کار

قیمت مناسب گلمپ گریتینگ با کیفیت ساخت و گالوانیزه بالا

Pin It